فنرهای لول

کمی صبر کنید...

فنر لول چیست؟

فنر لول (Coil spring) به ساده ترین نوع فنرگفته می شود که همگی با آن آشنایی داریم. فنر لول خودرو از یک میله فولادی ایجاد شده است که به صورت حلقه های متناوب پیچیده می شوند.

قدرت و مقاوت این فنر به تعداد حلقه ها، ارتفاع آنها و همچنین قطر میله فولادی بستگی خواهد داشت. به طور کلی هرچه قطر میله فنر بیشتر انتخاب شوند، قدرت آن نیز افزایش پیدا می کند. از سوی دیگر افزایش طول و تعداد حلقه های فنر موجب انعطاف پذیری بیشتر آن می شود.

فنرها یکی از قطعات مهم خودرو می باشند که نقشی کلیدی در تعادل و همچنین حرکت ثابت خودرو خواهند داشت. در واقع فنرها با تحمل وزن بدنه و همچنین بار خودرو، ارتفاع آن را تثبیت می کنند. اضافه بر این مورد، فنر با جذب نوسانات ناشی از مسیرهای ناهموار از انتقال آنها به اتاقک خودرو جلوگیری خواهد کرد. جالب است بدانید که در یک اتومبیل از 5 نوع فنر مختلف استفاده می گردد که عبارتند از: فنر لول یا فنرهای مارپیچ، فنرهای تخت، فنر بادی، فنر لاستیکی و میله های پیچشی

فنر لول در واقع یک قطعه مکانیکی می باشد و در مواردی چون ذخیره‌سازی و همچنین رهاسازی انرژی، جذب شوک مکانیکی و … به کار گرفته خواهد شد. این نوع فنر زمانی‌ که تحت فشار و نیز تنش زیادی قرار گرفته شود، دچار تنش پیچشی خواهد شد. مشخصات یک فنر به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین این عوامل مدول یانگ و مدول برشی می باشد.

فنر لول (Coil spring) به ساده ترین نوع فنر  گفته می شود که همگی با آن آشنایی داریم. فنر لول خودرو از یک میله فولادی ایجاد شده است که به صورت حلقه های متناوب پیچیده می شوند.

قدرت و مقاوت این فنر به تعداد حلقه ها، ارتفاع آنها و همچنین قطر میله فولادی بستگی خواهد داشت. به طور کلی هرچه قطر میله فنر بیشتر انتخاب شوند، قدرت آن نیز افزایش پیدا می کند. از سوی دیگر افزایش طول و تعداد حلقه های فنر موجب انعطاف پذیری بیشتر آن می شود.

فنر لول ها بین چرخ ها و بدنه خودرو جایگیری می شوند برای سنجش میزان قدرت این قطعه از فاکتوری به نام ثابت یا ضریب فنر استفاده خواهد شد. ثابت فنر در واقع میزان وزنی است که برای فشردن یک فنر مارپیچ به اندازه یک اینچ به آن نیاز پیدا می کنید. ثابت فنر در فیزیک با عناوین نرخ فنر و یا نرخ فشردگی فنر نیز شناخته خواهد شد.

انواع فنر لول در خودروها

تمامی فنرلول خودرو تولید شده در شرکت عدالت فنر به روش اتومات و همچنین به صورت سرد پیچ تولید خواهند شد، مهترین موضوع در تولید این فنر استفاده از مواد اولیه و متریال مرغوب می باشد تا کیفیت مطلوب ایجاد شود.

این شرکت با بهره گیری از علم روز فنرسازی و نیز بکارگیری تجهیزات پیشرفته، توانسته تمامی فنر لول خودرو های مختلف را تولید نماید، از جمله خودرو های خارجی همانند برلیانس ، ام وی ام ، تویوتا ، هیوندا ، بی ام و ، بنز و ....

 • فنر های افرود
 • فنر های اسپرت
 • فنرهای فابریک

برای انواع خودرو جزو تولیدات فنرلول های این شرکت هستند.

انواع مختلفی از فنر لول خودرو وجود دارد که انتخاب آنها به نیرو یا گشتاور مورد نیاز و همچنین شرایط عملیاتی بستگی خواهد داشت. رایج ترین انواع فنر لول خودروها با دیدی دیگر در ادامه بیان می شود.

 • فنرهای فشاری
 • فنرهای اکستنشن
 • فنرهای پیچشی
 • فنرهای نیروی ثابت
 • فنرهای دراوبار
 • فنر های ولوت

تمامی این فنرها جدا از ظاهر ساده‌ای که با آن تولید شده اند دارای رفتار مکانیکی پیچیده‌ای می باشند. از همین رو  طراحی صحیح مشخصات یک فنر با توجه به اصول علمی و قوانین مربوط به طراحی مهندسی صورت می گیرد. نحوه کار فنر لول مدلی است که در یک سیستم تعلیق به کار گرفته می شود و نیروهای عرضی در آن به وسیله اهرم به شاسی متصل خواهد کرد.

 هر دو انتهای این فنرها مسطح می باشند و در بشقاب‌های مخصوص در طبق قرار گرفته اند. این فنر فاقد هرگونه خاصیت ضربه‌گیری می باشد و باید حتما یک مکمل کمک فنر نیزداشته باشد تا از این طریق بتواند به سرعت نوسانات خودرو را از بین ببرند و  سفری راحت را برای راننده ایجاد کنند.

ویژگی‌های خاص فنر لول خودرو

فنر لول یا مارپیچ که دارای ساختار کاملاً ساده می باشد و همچنین طول عمر زیاد و نیز مقاومت بالایی هم دارند. فنر‌های لول در مقایسه با فنر‌های تخت به تنظیمات ویژه‌ای نیاز نخواهند داشت و خیلی کم اتفاق افتاده که دچار آسیب نیز می شوند.

مزایا و معایب فنر لول

طول عمر بالا و مقاومت زیاد فنر لول سبب شده است تا این فنرها نسبت به فنرهای تخت مناسب تر معرفی شوند. این نوع فنر به هیچ عنوان نیاز به تنظیمات پیچیده و در کنار آن خاصی ندارد و به ندرت خراب و فرسوده خواهند شد. 

اما از ویژگی‌های منفی این فنرها، می توان به تحمل وزن محدودشان اشاره نمود که منجر به ضعیف شدن آن‌ها با گذشت زمان خواهد شد. از عواملی که منجر به ضعیف شدن فنر می گردد، تحمل وزن بالا و گذشت زمان می باشد و این خصوصیت یاد شده به صورت مستقیم بر سلامت لاستیک‌ ها و ارتفاع آن‌ها اثر گذار بوده و از طرفی کیفیت و احساس راحتی در حین رانندگی را به شدت کاهش خواهد داد.

مشکلات احتمالی در فنر لول

برای فنر لول‌ احتمال دارد مشکلاتی ایجاد شود که از جمله این مشکلات، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. شکسته شدن فنر

از آن جایی که فنر لول‌ بسیار کمتر دچار شکستگی خواهد شد اما احتمال دارد در اثر ضربه‌های شدید و بروز عواملی همچون زنگ‌زدگی یا خستگی زیاد دچار شکستگی شود. لازم است بدانید که شکستن فنر لول به راحتی می‌تواند باعث ایجاد پارگی در تایر خودرو گردد. علت این امر هم به این دلیل است که فنر به طور دقیق در کنار تایر قرار خواهد گرفت و در صورت خارج شدن از جای خود به تایر اصابت می کند.

 1. خستگی فنرها

فنر لول یک قطعه فلزی می باشد و کار اصلی آن، برای دفع کردن ارتعاشات و همچنین جذب نمودن ضربه‌های دریافتی می باشد. به اینصورت  این نوع سیستم می‌تواند فنر را دچار خستگی  و در نهایت باعث ایجاد ترک‌هایی شود که در اثر ضربه‌های ناگهانی منجر به شکستن خواهند شد. خستگی فنر هم می‌تواند فنر را در دریافت و جذب انواع ضربه‌ها ناتوان نماید و هم می‌تواند به راحتی منجر به شکستن فنر گردد.

کاهش ارتفاع فنر لول و همچنین اسپرت کردن

امروزه یکی از کارهایی که در بین جوانان به صورت مد رواج پیدا کرده است، این است که به منظور اسپرت نمودن ماشین خود، ازفنر لول اسپرت استفاده می کنند.

با استفاده از فنر اسپرت، ارتفاع خودرو را به اندازه دلخواه کاهش داده و در نتیجه این کار، خودرو اسپرت‌ تر دیده می شود. این کاهش ارتفاع و همچنین اسپرت کردن زمانی درست می باشد که بر اساس قواعد خاصی صورت گیرد.

ارتفاع فنر با میزان انرژی که جذب خواهد کرد، رابطه مستقیم داشته، بنابراین در صورت کاهش ارتفاع در فنر، طبیعتا میزان انرژی دریافتی آن کاهش پیدا خواهد کرد که این امر موجب کاهش جذب انرژی و همچنین انتقال نیروی ضربات به اتاق خودرو می شود.

همچنین  بعضی موارد، از گرم کردن فنرها برای نزدیک کردن حلقه ها و نیز کاهش ارتفاع آن استفاده می شود در این روش نیز شاخص فنر به میزان قابل توجهی تغییر خواهد کرد و در واقع به یک جسم صلب نزدیک خواهد شد. کوبیده شدن خودرو در دست اندازها از اثرات منفی این روش می باشد.

گرم کردن فنر خودرو باعث کوبیدگی خودرو در هنگام گذر از دست‌ اندازها و همچنین ضربه ناگهانی به آن خواهد شد. یکی از راه‌های جایگزین کاهش ارتفاع فنر لول که دریافت ضربات مسیر را با مشکل مواجه خواهد کرد، استفاده از فنرهایی با ارتفاع کمتر می باشد.

با این کار هم خودرو ارتفاع کمتری پیدا می کند و اسپرت جلوه داده می شود و هم روند عادی فنرهای لول با مشکل مواجه نخواهد شد که متاسفانه به این موضوع توجه چندانی نشده است و افراد به صورت غیر اصولی به کم کردن ارتفاع خودرو خود خواهند پرداخت.

تغییر در ضریب و همچنین اندازه فنر لول

در فنرها ضرایب مختلفی یافت می شود که به طور کامل به جنس و حالت فیزیکی آن‌ها بستگی خواهد داشت. از همین رو گاهی تعویض کردن یک فنر در خودرو امکان دارد ضریب متفاوت‌تری را نسبت به فنر اصلی اتومبیل ارائه نماید. 

وجود این تفاوت‌ها باعث خواهد شد که میزان جذب انرژی در انواع فنر‌ها فرق کند و در نتیجه منجر به بروز مشکلاتی از جمله مشکل در بخش‌های فنی خودرو، مشکل در کیفیت سواری و همچنین ایجاد مشکل در حالت ایستایی خودرو شود.

در مورد تغییر در اندازه فنرها باید گفت این امر منجر خواهد شد که خودرو در مسیر حرکتی خود در جاده متحمل ضربه‌های شدیدی گردد و در نتیجه آن شکستگی فنر و پارگی در تایر خودرو را مشاهده می کنیم.

دقت در ضریب و اندازه فنر لول خودرو در موقع تعویض آن

فنرهای لول یا  مارپیچ از ضرایب متفاوتی برخوردار هستند که می توانید تنوع گسترده آنها را در سایت عدالت فنر ملاحظه نمود.

 ثابت فنر به جنس میله و فیزیک آن بستگی خواهد داشت. بنابراین در هنگام تعویض فنر لول باید یکی بودن ضرایب فنرهای قدیمی و همچنین جدید آن دقت کرد. تفاوت در ضریب فنر می تواند موجب تغییر در میزان جذب انرژی و همچنین بروز مشکلاتی در بخش های فنی، کیفیت رانندگی و حتی حالت ایستایی خودرو ایجاد می کند.

بررسی دوره ای فنر لول خودرو

با وجود آنکه تصور بسیاری از مردم این است که  فنر لول خودرو نیازی به بازدید دوره ای نخواهد داشت اما این قطعه نیز همانند سایر لوازم یدکی خودرو دچار استهلاک می شود. 

ساده ترین ایرادی که فنرهای مارپیچ به آن دچار خواهند شد اکسید شدن یا زنگ زدگی می باشد. با وجود آنکه بر روی فنر لول ها یک پوشش برای محافظت در برابر ضربات و همچنین زنگ زدگی کشیده می شود اما آمارها نشان داده است که چیزی حدود 10 درصد از خودروهایی که در سطح خیابان ها تردد دارند. دچار پوسیدگی در قسمت فنرهای مارپیج می باشند.

از سوی دیگر اگرچه فنر لول کمتر دچار شکستگی خواهد شد اما وارد شدن ناگهانی نیروی زیاد در کنار پوسیدگی می تواند موجب شکستگی آنها نیز گردد.

از آنجایی که فنرها دقیقا در بالای تایرها گذاشته می شوند، شکستگی آنها می تواند باعث پارگی لاستیک ها  نیز شود. همانطور که بیان شد، همچنین یکی دیگر از عوامل شکستگی فنر، خستگی آن می باشد که در اثر گذر زمان و تحمل بارهای زیاد ایجاد خواهد شد.

ساخت فنر چگونه صورت می گیرد؟

در کشور ایران بسیار کم به حوزه طراحی مهندسی در مورد فنر لول پرداخته اند و اکثر سازندگان این نوع فنرها براساس روش‌های سنتی، تجربی و همچنین بدون در نظر گرفتن متدهای جدید و به روز دنیا اقدام به تولید و ساخت فنر کرده اند. نتیجه چنین تولیدی که فارق از اصول و قواعد خاص انجام می گیرد، پایین آمدن راندمان و همچنین کیفیت ضعیف این محصولات در بازار می باشد.

در بسیاری از شرکت‌های مجهز و خاص ساخت این فنرها بر‌اساس مشخصات مورد نظر مصرف‌کنندگان و همچنین مطابق استانداردهای طراحی صورت می گیرد. تعدادی از  این استانداردها،  را می توان در ادامه مطالعه کرد.

 • سایز مفتول فنر از 1 میلیمتر تا 30 میلیمتر انتخاب شود.
 • توجه به انواع سطوح از جمله سطح مقطع گرد، چهارگوش و بیضی
 • مواد استفاده شده در این نوع فنرها می تواند، فولادهای کربنی، ضد زنگ آلیاژی، سوپر آلیاژی، فسفر برنز و … باشد.
 • توان تیراژ تولیدی ماهانه در حدود 15 میلیون عدد خواهد بود.
 • تلرانس تولیدی بر طبق استاندارد DIN 2088 و یا مشخصات مورد نظر سفارش دهندگان در نظر گرفته خواهد شد.

قیمت تمام شده فنر لول

زمانی که می خواهید، فنر‌ لول برای اتومبیل خود خریداری نمایید، لازم است که به این نکته دقت کنید که حتما از فروشگاه‌ها و مراکز معتبری که لوازم یدکی خودرو را بفروش می رسانند خریداری کنید. زیرا مهم‌ترین نکته‌ای که برای امنیت خودرو دیده می شود این است که، از بروز خسارات یا حتی تصادفات جلوگیری نماید.

به طور کلی فنر لول قطعه گرانی نمی باشد اما قیمت آن بر حسب کیفیت ساخت و همچنین نوع خودرو متفاوت خواهد بود.  برای مشاهده فنر لول های سایر خودروها و همچنین خرید اینترنتی، به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه فرمایید.