کمک فنر چیست؟

کمک فنر یک ابزار مهم در سیستم تعلیق خودرو است که برای جذب ضربات و لرزش‌های جاده به کار می‌رود. قرار گرفتن کمک فنر در نزدیکی چرخ‌های خودرو، باعث می‌شود تا در هنگام عبور از چاله‌ها و آسیب‌های دیگر جاده، شوک‌ها و ضربات وارده به چرخ‌ها توسط کمک فنر جذب شده و به سیستم تعلیق منتقل شوند و بدین ترتیب از آسیب به بدنه خودرو جلوگیری می‌شود. 

برند مختلف کمک فنر پراید، وجود دارد که محصولات این برندها در بازار خرید و فروش قابل دسترسی هستند. به هر حال، برای خرید بهترین مارک کمک فنر پراید، می‌توانید از راهنمای خریدی که در قسمت‌های بعدی ارائه می‌شود، استفاده کنید.

اهمیت استفاده از کمک فنر پراید

کمک فنر در واقع یک قطعه‌ی مهم در سیستم تعلیق خودرو است که برای کاهش لرزش‌ها و ضربات ناشی از عبور خودرو از سطوح ناهموار و پستی‌ها به کار می‌رود. با هر بار عبور از چنین سطوحی، فشار به فنر‌ها وارد شده و آن‌ها را فشرده می‌کند. سپس با استفاده از گاز یا مایع، فنرها به حالت اولیه خود باز می‌گردند و لرزش‌ها و ضربات کمتری به کابین و راننده منتقل می‌شود.

 اگر کمک فنر در سیستم تعلیق خودرو حضور نداشته باشد، تمام ضربات و لرزش‌ها به صورت مستقیم به شاسی و بدنه‌ی خودرو منتقل می‌شدند که باعث افزایش استهلاک و خرابی قطعات وسیله‌ی نقلیه می‌شد. همچنین، لرزش‌ها و ضربات به کابین خودرو و سرنشینان منتقل می‌شد که باعث عدم راحتی در رانندگی و سوار شدن در خودرو می‌شود. بنابراین، کمک فنر هم در سلامت رانندگان و سرنشینان و هم در سلامت و طول عمر خودرو موثر است.


انواع کمک فنرهای مناسب پراید

برای خودروهای سواری از جمله پراید و سمند، سه نوع کمک فنر شامل کمک‌فنر روغنی، کمک‌فنر هیدرواستاتیک و کمک‌فنر تلسکوپی وجود دارد.

  • کمک‌فنر روغنی با استفاده از روغن به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند.

· کمک‌فنر هیدرواستاتیک نیز با استفاده از گاز به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند 

· کمک‌فنر تلسکوپی با توان بیشتری در گرفتن ضربه‌ها ناشی از سطح‌های ناهموار عمل می‌کند.

· اهرمی نیز یکی از انواع کمک‌فنرهاست که با استفاده از یک اهرم و فشار به پیستون، توان ضربه‌گیری کمک‌فنر افزایش می‌یابد. 

هر کدام از این کمک‌فنرها برای شرایط مختلف و نوع خودروی متفاوت به کار می‌روند.


راهنمای خرید کمک فنر

در خرید بهترین مارک کمک فنر پراید، به چند نکته مهم توجه کنید:


  1. نوع کمک فنر: برای انتخاب بهترین مارک کمک فنر پراید، نوع کمک فنر را بررسی کنید. کمک فنرهای گازی عملکرد مناسب‌تری نسبت به کمک فنرهای روغنی دارند. بنابراین، اگر می‌توانید کمک فنرهای گازی را خریداری کنید، بهتر است از آن‌ها استفاده کنید.


    2.کیفیت کمک فنر: برای انتخاب بهترین مارک کمک فنر پراید، به کیفیت کمک فنر توجه کنید. بهتر است از محصولات با کیفیت بالا استفاده کنید تا ماندگاری و عملکرد بهتری داشته باشند. برای بررسی کیفیت کمک فنر، می‌توانید سر کمک فنر را روی زمین قرار داده و تمام توان خود را در جمع کردن کمک فنر به کار بگیرید. هرچه کمک فنر در جمع شدن مقاومت بیشتری داشته باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.


     3. قیمت کمک فنر: برای انتخاب بهترین مارک کمک فنر پراید، به قیمت محصول نیز توجه کنید. در واقع اگر به دنبال کمک فنی با طول عمر مناسب هستید بهتر است که در کنار کیفیت آن به قیمت محصول نیز توجه کنید.


     4.مدل ماشین: در هنگام خرید بهترین مارک کمک فنر پراید، به مدل ماشین خود توجه کنید. کمک فنر عقب پرایدهای صندوق‌دار، هاچ‌بک، دوگانه‌سوز و بنزینی با هم متفاوت هستند.


      5.برند: برای انتخاب بهترین مارک کمک فنر پراید، به برند محصول نیز توجه کنید. برندهای مطرحی مانند سایپا، پارس خودرو و... محصولات با کیفیت بالایی تولید می‌کنند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.


       6.تضمین کیفیت: در صورت امکان، از فروشگاه‌ها و مراکزی که تضمین کیفیت محصولات را ارائه می‌دهند، خرید کنید. این امر می‌تواند به شما اطمینان بدهد که محصولی با کیفیت بالا خریداری کرده‌اید.

زمان مناسب برای تعویض کمک فنر

زمان مناسب برای تعویض کمک فنر پراید بستگی به شرایط و عمر کمک فنر فعلی دارد. علائمی که نشان می دهد کمک فنر باید تعویض شود عبارتند از:


  1. کاهش ارتفاع خودرو: اگر ارتفاع خودروی شما نسبت به حالت اولیه کاهش یافته است، احتمالاً کمک فنر شما کارایی خود را از دست داده است و نیاز به تعویض دارد.


     2.سر و صدا: اگر کمک فنر شما هنگام عبور از موانع و ضربه‌های کوچک سر و صدا می‌دهد، این نشانه‌ی احتمالی از خرابی کمک فنر است.


      3.لرزش شدید: اگر خودرو شما هنگام رانندگی به شدت لرزش می‌کند، این ممکن است به دلیل خرابی یک یا چند کمک فنر باشد.


      4.فشار لازم در لاستیک‌ها: اگر فشار لازم در لاستیک‌های شما درست است و با این حال خودرو شما به شدت لرزش می‌کند، احتمالاً کمک فنر خودرو شما نیاز به تعویض دارد.


با توجه به علائم فوق، در صورتی که کمک فنر پراید شما دچار خرابی شده است، باید به سرعت تعویض شود. در غیر این صورت، باعث خرابی بیشتر سیستم تعلیق و در نتیجه خطرات بیشتری برای راننده و سرنشینان خودرو خواهد شد.


انتخاب کمک فنر پراید بر اساس برند

انتخاب کمک‌ فنر مناسب برای خودروی پراید باید بر اساس نیاز و شرایط خودرو و همچنین سبک رانندگی شما انجام شود. از آنجایی که با توجه به تحولات بازار و فناوری، شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید کمک‌فنر فعالیت دارند، نام بردن یک برند خاص به عنوان بهترین انتخاب برای کمک‌فنر پراید دشوار است


بهترین راه برای انتخاب کمک‌ فنر مناسب پراید، مراجعه به فروشگاه‌های قطعات خودرو و مشاوره با کارشناسان فنی می‌باشد. آنها با توجه به اطلاعاتی که از شما دریافت می‌کنند، می‌توانند گزینه‌های مناسب را برای شما پیشنهاد دهند.

در هر صورت، بهتر است از کمک‌فنر با کیفیت و معتبر استفاده کنید، تا از عملکرد بهتر و همچنین کاهش خطرات احتمالی ناشی از استفاده از کمک‌فنر‌های نامناسب، مانند خراب شدن سیستم تعلیق خودرو، مطمئن باشید.


علاوه بر برند عدالت فنر، برای کمک فنر پراید، برندهای دیگری نیز وجود دارند که به طور گسترده در بازار قطعات خودرو استفاده می‌شوند. این برندها عبارتند از:

  1. عدالت فنر: شرکت نولیدی صنعتی عدالت فنر یکیاز پیشگامان در صتعت تولید فنر در ایران می باشد و در جهت تولید انواع فنرهای مورد نیاز از قبیل کمک فنر پراید فعالیت دارد.

برند عدالت فنر یکی از تولید کنندگان قطعات خودرو در ایران است و به طور کلی این برند در بازار قطعات خودرو شناخته شده است. کمک فنر پراید نیز از برند عدالت فنر تولید می‌شود که شامل کمک‌فنر‌های روغنی، هیدرواستاتیک و تلسکوپی می‌شود.

    2. لوکاس: یکی از برندهای مطرح در تولید کمک فنر های خودرویی است که از جمله کمک فنر های پراید نیز تولید می کند

     3. پارس خودرو: این برند نیز در تولید کمک فنر های خودرویی فعالیت دارد و برخی از مدل های کمک فنر های پراید را نیز تولید می کند.

     4.آکسان: یکی دیگر از برندهای مطرح در تولید کمک فنر های خودرویی است که به طور گسترده در بازار قطعات خودرو استفاده می شود و برخی از مدل های کمک فنر های پراید را نیز تولید می کند.

     5. نورث استار: این برند نیز در تولید کمک فنر های خودرویی فعالیت دارد و برخی از مدل های کمک فنر های پراید را نیز تولید می کند.

همه این برندهای مطرح با توجه به نوع و نیاز خودرو، کمک فنر‌های متفاوتی تولید می‌کنند که تفاوت‌هایی در طراحی، جنس و عملکرد دارند. بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه، قبل از خرید، بهتر است با کارشناس خودرو مشورت کنید.