کمک فنر یکی از مهمترین قطعات به کار رفته در ساختار فنی خودروها می باشد که ضمن تحمل وزن و علاوه بر آن بار خودرو بر روی خود باعث خنثی سازی تمامی ضربات سبک و همچنین سنگینی خواهد شد که به کف وسیله نقلیه و سرنشینان داخل آن وارد می‌شود.

یک کمک فنر خوب و باکیفیت موجب کنترل بهتر ماشین در اکثر پیچ‌ها (در اصطلاح به این مورد، هندلینگ خودرو گفته می‌شود)، تثبیت ارتفاع خودرو با توجه به نظر راننده و همین‌طور باعث سالم ماندن عضلات گردن، کمر، لگن و همچنین ستون فقرات در حین رانندگی خواهد شد. البته این نکته در خصوص سلامت دیگر سرنشینان خودرو نیز برقرار است.

آشنایی با انواع کمک فنرها

فنر لول فابریکی: کمک فنر کارخانه‌ای یا فنر لول فابریکی در واقع همان کمک فنری می باشد که از سوی خودروسازان بر روی محصولات تولید شده آن‌ها نصب خواهد شد. این نوع از کمک فنرها را در بازار با نام فابریک نیز می‌توان خریداری کرد.

فنر لول فایریکی

فنر لول اسپرت یا مدل مسابقاتی: حتما برای شما هم پیش آمده با خودرویی برخورد داشتید که ارتفاع کمتری نسبت به سایر خودرو ها داشته باشد و ظاهر اسپرت آن برایتان جذاب بنظر برسد، تفاوت فنر لول اسپرت  با بقیه فنرها در این است که به راحتی این امکان را برای شما بوجود می آورد که ارتفاع خودرو خود را انتخاب نمایید.

 همان گونه که اطلاع دارید، سیستم تعلیق خودرو یکی از مهم ترین سیستم های خودرو می باشد. نام این گروه از کمک فنرها به خوبی مشخص می‌باشد که باید بر روی چه نوع و چه سبک خودروهایی نصب شود و از آنها استفاده شود.

فنر لول اسپرت

با این حال دقت داشته باشید که تفاوت فنر لول اسپرت  در این است که نمی‌توان بر روی هر نوع خودرویی استفاده نمود. نصب و کاهش ارتفاع بدنه خودرو با استفاده از این نوع کمک فنرها باعث تعادل بهتر خودروهای مسابقاتی در سرعت‌های بسیار بالا برای گذر از پیچ‌های پیست مسابقاتی خواهد شد.

کمک فنر مدل ریگلاژی: مدل ریگلاژی آن دسته از کمک فنرهایی می باشند که با استفاده از پیچ مخصوص این کار، ارتفاع خودرو کم یا زیاد خواهد شد تا بتواند خود را با سلیقه شما رانندگان عزیز تطبیق کند.

کمک فنر پنوماتیکی: کمک فنرهای پنوماتیکی از قابلیت هندلینگ و همچنین حفظ تعادل و بالانس بهتری در مقایسه با انواع مختلف این وسیله برخوردار خواهد بود. تغییر ارتفاع در این نوع از قطعات همراه با فشار باد است و راننده می‌تواند بدون کوچکترین مشکلی و فقط با فشردن یک دکمه در درون کابین، ارتفاع وسیله نقلیه خود را کم و یا زیاد کند.

توصیه ما این است که هنگام انتخاب و خرید کمک فنر به نکات زیر دقت داشته باشید.

  • تناسب کمک فنر با مدل اتومیبل ها

اولین موردی که باید در نظر بگیرید و حتی قبل از انتخاب نوع کمک فنر مورد نظرتان به دنبال این مسئله باشید که ببینید چه کمک فنرهایی از قابلیت نصب و همچنین سازگاری بر روی خودروی شما برخوردار می باشند‌.
اگر تصمیم گرفتید که به صورت حضوری کمک فنر مورد نیازتان را خریداری فرمایید، حتما به فروشنده اطلاع دهید که برای چه مدل وسیله نقلیه‌ای به دنبال خرید این قطعه می باشید.
چنانکه قصد دارید قطعه مورد بحث را به شیوه اینترنتی و غیر حضوری خریداری نمایید، نیاز است به تناسب آن با مدل خودروهای سازگارش دقت داشته باشید. اطلاعات مربوط به این موضوع در قسمت مشخصات محصول قابل مطالعه است.

  • انتخاب مناسبترین نوع کمک فنر ماشین

دومین نکته جهت انتخاب کمک فنر با توجه به تفاوت فنر لول اسپرت  با بقیه کمک فنرها، توجه به نوع آن می باشد، 

 برای مثال کمک فنرهای اسپرت یا همان مسابقاتی تنها برای ماشین‌های مسابقه‌ای می باشند و تفاوت فنر لول اسپرت در این است که نصب آن‌ها بر روی سواری‌های معمولی با توجه به حجم دست اندازهایی که در خیابان‌ها وجود دارد، واقعاً توجیه ناپذیر می باشد.

  • توجه به جنس کمک فنرهای خودرو

فاکتور مهم بعدی برای انتخاب و همچنین خرید کمک فنر با توجه به تفاوت فنر لول اسپرت با انواع دیگر، توجه به جنس آن و نیز دقت کافی در این زمینه می باشد. این کمک فنرها می‌توانند از فولاد، فولاد منگنز و هم‌چنین فولاد کروم ساخته و پرداخته و بعد از آن آماده عرضه به بازار مصرف شود.

جهت اطمینان از کیفیت و نیز مرغوبیت جنس به کار رفته در کمک فنر انتخابی‌تان توصیه ما این است که حتماً بر روی آن تست فشار صورت گیرد.

برای این کار نیاز است سر فنر را بر روی زمین و سر دیگرش را محکم به سمت پایین، برای کاهش ارتفاع آن فشار داده تا هر چقدر که فنر شما سخت‌تر ارتفاع کم کند و از آن سو با برداشتن دستان شما دیرتر به حالت اولیه خود برمی گردد و این مسئله نشان از بالا بودن کیفیت آن می باشد.

  • دقت به مکان نصب کمک فنر ماشین

مورد دیگری که حتماً هنگام خرید کردن کمک فنر، باید مد نظرتان قرار گیرد این است که بدانید قرار است از این قطعه بر روی محور جلو و همچنین عقب خودرو و حتی بر روی هر دو محور استفاده شود.

بنابراین توصیه ما این است که هنگام رانندگی تمام توجه خود را به کف خودرو بدهید و هر چقدر احساس راحتی و یا ناراحتی با عبور از دست اندازهای مختلف جاده‌ای داشتید، در نظر بگیرید و خرید خود را بر این اساس انجام دهید، همین مورد می تواند تفاوت فنر لول اسپرت را در مقایسه با فنر لول فابریکی برای شما آشکار کند.یادتان باشد که سبک رانندگی شما بر روی افزایش و حتی کاهش طول عمر کمک فنر انتخابیتان بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
فنر اسپرت

نحوه ی عملکرد فنرهای اسپرت خودرو

در گذشته در جهت کاهش ارتفاع خودرو، اقدام به بریدن فنر های خودرو می نمودند. این عمل به علت کاهش سطح تماس فنر با بدنه (از یک سطح مسطح به یک نقطه) به شدت به خودرو آسیب می رساند و ضرر دارد و باعث کاهش نرمی خودرو خواهد شد. لذا فنر های اسپرت که در سایز های کوچک تولید می شدند با دارا بودن سایز ایده آل و همچنین سطح مقطع کافی در جهت کاهش ارتفاع خودرو شما ایده آل می باشند.

 تفاوت فنر لول اسپرت  با مابقی فنر لول ها این است که برای محور جلو خودرو های همچون پژو پارس، پژو ۴۰۵، ۲۰۶ و انواع مدل های مختلف سمند مناسب می باشند. توصیه می گردد برای عملکرد بهتر و نرمی ایده آل همراه این محصول از کمک فنر های اسپرت استفاده نمایید.

فنر اسپرت پراید نوع خاصی از فنر  می باشد که می تواند در جهت کاهش ارتفاع این وسیله به شکل استاندارد از آن استفاده شود؛ جنس فنر فولادی می باشد و مدل های مختلف پراید از قبیل پراید ۱۳۱،۱۳۲ و ۱۱۱ می‌توانند از این محصول استفاده کنند.

استفاده از این نوع فنر باعث شده است که فاصله بدنه خودرو با لاستیک به مقدار کمی یعنی در حدود دو انگشت کاهش پیدا کند و تفاوت فنر لول اسپرت در بکارگیری آن نسبت به فنرهای دیگر باعث می شود که  پراید اسپرت تر به نظر خواهد رسید.

 البته  سایز این محصول تنوع مختلفی خواهد داشت و علت این امر هم این خواهد بود که از برش فنر جلوگیری می شود و کسانی که قصد کاهش ارتفاع خودرو به اندازه های مختلف را داشته باشند بتوانند به جای برش فنر این فنر لول اسپرت را در اندازه مورد نظر خود را خریداری نمایند و به این ترتیب با این کار از انعطاف پذیری موجود در سیستم تعلیق خودرو کم نکنند.

اندازه های مختلفی برای این فنر وجود دارد و همان طور که بیان شد، این کار برای جلوگیری از برش فنر پراید انجام خواهد شد؛ سایز های مختلف این محصول کاملا نرم می باشند و بدون سایش صورت می گیرد، همچنین کیفیت ساخت آنها بسیار بالاتر است، بنابراین دوام بالایی نیز دارند و به صورت 4 عددی بفروش می رسند.

سایز  مناسب فنری برای خودرو

تفاوت فنر لول اسپرت  در این است که در سایز های متفاوتی قابل ارائه می باشند. شما می توانید با انتخاب سایز ها از ۲۴ تا ۳۸ به ارتفاع مورد نظرتان دست پیدا کنید.  برای اطلاع دقیق از سایز مناسب جهت بکارگیری در خودرو خود می توانید با پشتیبانی ما تماس داشته باشید. دقت داشته باشید که مدل خودرو، وزن و همچنین مدل موتور در انتخاب فنر بسیار اهمیت دارد و همچنین تاثیر گذار می باشد.