کمک فنر خودرو

کمک فنر خودرو یکی از مهم‌ترین لوازم مصرفی در هر خودرویی بحساب می آید، کمک فنر خودرو تمامی ضربه های وارد شده از کف به خودرو و همچنین سرنشین های آن را خنثی خواهد کرد. در واقع با  داشتن یک کمک فنر خوب و استاندارد می توان، جلوی بسیاری از آسیب هایی که احتمال دارد به گردن و همچنین ستون فقرات شما وارد شود را بگیرد.
این موضوع اهمیت این قطعه را برای شما بیشتر مشخص می کند. شما با خرید یک کمک ‌فنر خودرو با کیفیت می توانید، به سلامت بدن و خودروی خود کمک بزرگی نمایید. هرگز به خاطر پرداخت کمتر، کمک فنرهای بی کیفیت را انتخاب نکنید، زیرا با این کار مجبور به پرداخت چندین برابر هزینه خواهید شد و در آخر هم مجبور به خرید جنس باکیفیت می شوید. پس توصیه می کنیم یک بار برای همیشه هزینه نمایید.
اگر شما هم به هر دلیلی قصد خرید کمک فنر را دارید، اما با توجه به قیمت و تنوع زیاد موجود در مدل ها با انتخاب این وسیله با مشکل روبرو شده‌اید، اصلا نگران نشوید، ما شما را با انواع کمک فنر خودرو و نکات مهمی که هنگام خرید کمک فنر باید به آن ها دقت نمایید، آشنا خواهیم کرد.


تعریف کمک ‌فنر ‌خودرو


کمک فنر قطعه ای می باشد که علاوه بر تحمل وزن خودرو و همچنین نگهداشتن خودرو در یک ارتفاع معین، تمامی ضربات وارده از طرف زمین به خودرو و سرنشینان آن را به مقدار زیادی خنثی خواهد کرد. 

کمک فنر همچنین همچنین نقش مهمی در تعادل خودرو در سر پیچ ها که به هندلینک معروف است، خواهد داشت به همین دلیل هرچه کمک فنر خودرو شما بهتر عمل کند خودرو شما حرکت نرم تری بروی جاده خواهد داشت.


انواع مختلف کمک فنر خودرو

 • کمک‌فنر نوع شرکتی: این نوع کمک در واقع همان کمک فنر استانداردی می باشد که کارخانه سازنده به صورت فابریک روی خودرو نصب خواهد کرد.
 • کمک‌فنر نوع اسپرت: این نوع از کمک فنر خودرو در واقع بر روی خودرو های مسابقه ای نصب خواهد شد، مقداری از کمک های شرکتی کوتاه تر می باشند، به همین دلیل تعادل خودرو سر پیچ با آن ها بیشتر از مدل های معمولی خواهد بود. به علت کم شدن بیش از اندازه خودرو در هر شرایطی نمی توان آن ها را مورد استفاده قرار داد.
 • کمک‌فنر نوع ریگلاژی: این نوع کمک فنر دارای یک مهره تنظیم ارتفاع می باشند، کاربر با توجه به نوع استفاده خود می تواند ارتفاع این کمک ها را کم و زیاد کرده و در واقع از این فنر ها در هر شرایطی می توان بهره گرفت.
 • کمک‌ فنرهای نوع پنتوماتیک: ارتفاع کمک در این نوع خودرو ها به صورت الکترونیکی به وسیله سیستم مشک با زدن یک دکمه کم و زیاد خواهد شد. نمونه شناخته شده ای از این نوع کمک فنرها در ایران خودرو زانتیا وجود دارد که علاوه بر تنظیم ارتفاع با دکمه، هندلینک خیلی خوبی سر پیچ ها دارند.شیوه تشخیص خرابی کمک فنر خودرو


 • امکان دارد هنگام حرکت در موج ها و دست اندازها خودرو شما دچار کوبش در اتاق خواهد شد.
 • خودرو شما مانند قبل نرمی و تعادل لازم بر سر پیچ ها را نخواهد داشت.
 • اگر تکان خوردن بیش از حد خودرو در سر پیچ ها و دست اندازها به صورتی باشد که تعادل خودرو را بر هم بزند این هم  هم نشانه خرابی کمک فنر خواهد بود.
 • ایجاد صدای تق تق در دست اندازها و همچنین سرعت گیر ها یا شنیده شدن صدای لق لق در کمک فنرها و همچنین کج شدن خودرو به یک جهت ،همگی می تواند دلیلی بر خرابی کمک فنر ها باشد.
 • اولین نشانه خراب شدن کمک فنر ها روغن ریزی آن ها است، البته در مورد کمک های گازی این موضوع صدق نخواهد کرد.


نکات بسیار مهم در هنگام خرید کمک فنر خودرو


 • در نظر گرفتن قیمت کمک فنر: قیمت کمک در واقع مشخص کننده کیفیت کمک خواهد بود. اگر به دنبال خرید کمک های ارزان قیمت می باشید، نباید انتظار  کیفیت خوب و لازم از آن قطعه را داشته باشید.


 • توجه به نوع کمک فنر: کمک فنر خودرو در مدل های مختلفی تولید می شود، از نمونه های شرکتی گرفته تا نمونه های اسپورت و همچنین پنتوماتیک که هر کدام از آن ها در قسمت های قبل به صورت کامل بیان شده است، که شما با توجه به نیاز خود می توانید نوع آن را تعیین کنید.
 • جنس کمک فنر: کمک فنرها با جنس های مختلفی روانه بازار خواهند شد، کمک های روغنی که با فشار روغن عمل می کنند و کمک های گازی که فضای داخلی آن ها با گاز مخصوص پر خواهد شد. در واقع کمک های گازی نسبت به کمک های روغنی بهتر عمل خواهند کرد، دلیل آن این است که، کمک های روغنی اگر تحت فشار زیادی قرار بگیرند از خود روغن پس می دهند.
 • انجام تست فشار: موقع خرید حتما کمک فنر خودرو را از نظر مقاومت در برابر فشار تست نمایید. برای این کار سر کمک را بروی زمین قرار دهید، نباید کمک فنر به راحتی جمع گردد، هر چه فشار بیشتری به کمک وارد نمایید تا مقداری جمع تر شود، نشان بر سلامت کمک‌ فنر خواهد بود. البته بعد از رها کردن فشار می بایست به آرامی به حالت اولیه خود بازگردد.
 • دقت به بدنه: به بدنه کمک فنر خودرو توجه نمایید، نباید دارای هر گونه ترک و یا مو ترک در آن باشد، همچنین قسمت های متحرک آن را مورد بررسی قرار داده نباید، نشانی از روغن در آن وجود داشته باشد.
 • فنر نو باشد: امروزه خیلی از لوازم یدکی تعمیری با یک سری رنگ کاری و همچنین تمیز کاری به عنوان قطعه نو به فروش می رسانند، برای تشخیص این موضوع پیشنهاد می شود، به قسمت هایی که به وسیله آن روی خودرو پیچ خواهد شد  دقت کنید، نباید اثری از خوردگی و یا جای پیچ وجود داشته باشد، قسمت های رنگ نشده را به دقت بررسی کنید، اگر تعمیری باشد اثرات گرد رنگ روی آن دیده خواهد شد.
 • دقت به لیبل: به نوع بسته بندی توجه نمایید همیشه یک قطعه اصل درون بسته بندی باکیفیت پلمپ خواهد شد و روی قسمت درب آن ها لیبل شرکت سازنده چسبیده می شود.
 • جنس شرکتی: اگر از فروشگاه های مجازی خرید می نمایید همیشه جنس های شرکتی دارای یک کد می باشند که اگر وارد وبسایت شرکت سازنده بشوید، با زدن کد محصول از اصالت کالا با خبر خواهید شد.
 • بررسی گارانتی: همیشه محصولاتی را بخرید که دارای خدمات پس از فروش می باشند، داشتن ضمانت نامه دلیل محکمی بر کیفیت کالا خواهد بود، زیرا هیچ شرکتی تا از کیفیت کالای خود مطلع نباشد، آن را تضمین نمی کند، زیرا هزینه های زیادی برای شرکت ایجاد می کند.

با توجه به نکاتی که بیان شد، می توانید کمک‌ فنر خودرو مورد نظر خود را خریداری کنید.سوالات متداول در مورد کمک فنر خودرو


نصب کمک فنر چقدر زمان می برد؟ و هزینه نصب آن به چه صورت است؟

به طور معمول، اگر شما یک جفت کمک را تعویض نمایید، نصب آن حدود 2 ساعت به طول می انجامد. در صورت جایگزینی جلو و عقب، روند کار 3 تا 4 ساعته زمان می برد. 

پس از اتمام کار، مجبور خواهید شد، ماشین خود را مجدداً تنظیم نمایید، بنابراین آماده باشید ساعت دیگری را برای تراز کردن صرف کنید. نرخ ساعت بسته به مکانیک متفاوت خواهد بود، اما برای نصب نباید بیش از 5 ساعت صورتحساب در نظر بگیرید‌.


آیا تعویض کمک فنر خودرو به نرم تر شدن خودرو کمک خواهد کرد؟

نه، همیشه این مورد پیش نمی آید. تعویض کمک فنر خودرو به رانندگی راحت تر کمک خواهد کرد. اما تنها تعویض کمک فنر نیست که این امکان را برای شما ایجاد می کند. فشار تایر، چرخ دنده، شرایط جاده بروی وسیله نقلیه، اندازه تایر و همچنین رینگ، و خیلی موارد دیگر در نحوه رانندگی شما تاثیر خواهد داشت. 

اگر کمک های خودرو را تعویض نمائید، و از کمک فنر سالم تر و باکیفیت تر استفاده کنید، معمولاً تفاوت بزرگی ایجاد خواهد شد، اما این فاکتور ها برای ایجاد رانندگی بهتر نیز باید بصورت دوره ای صورت گیرد.منظور از اصطلاح Heavy Duty در زمان خرید کمک فنر چیست؟

این اصطلاح در فارسی به معنای انجام وظایف سخت و سنگین خواهد بود و غالباً بیش از حد در دنیای کمک فنر خودرو استفاده می شود. اگر کمکی قدرت مند تر و ماندگاری بیشتری نسبت به فنرهای با کارایی مشابه خود داشته باشد آن را به این نام می خوانند. بیشتر تولیدکنندگان کمک فنر خودرو را به نام ” Heavy Duty ” بفروش می رسانند.

بیشتر نمونه، کمک های های سنگین تک لوله می باشند. و اغلب اوقات، یک کمک فنر سبک، می تواند همه نیاز شما را برآورده نماید. اگر فقط کار ساده ای دارید و با خودرو فقط از نقطه ای به نقطه دیگر خواهید رفت و  نوع رانندگی شما چالش برانگیز نباشد، یک کمک ساده می تواند انتخاب مناسبی نیز برای شما باشد و همچنین هزینه کمی برایتان به همراه دارد.


آیا هر چه گاز فشرده شده درون کمک بیشتر وجود داشته باشد، رانندگی با آن خشک تر خواهد بود؟

خیر اینطور نخواهد بود. کمک های گازی مایع نیستند و مایعات پس از استفاده با گذشت زمان، حباب هایی ایجاد خواهند کرد که اساساً کمک فنر خودرو جک شما را تا قسمتی از کار خواهد انداخت.

حباب ها خیلی بد هستند ولی گاز عاری از حباب می باشد و به طور مساوی پراکنده خواهد شد که خود باعث می شود تا شما نقاط حبابدار نداشته باشید. بنابراین فشار بیشتر گاز تاثیر بیشتری نخواهد داشت و  این مورد ارزش کمک فنر خودرو خواهد بود که باعث می شود مقاومت بیشتری در آن ایجاد شود.